Mnoho ľudí má dojem, že fitness priemysel je ako celok zameraný proti požívaniu alkoholu. A hoci príležitostné pitie vína či piva, by ublížiť nikomu nemalo, skutočne sa pojmy alkohol a fitness veľmi radi nemajú.
Tento vzťah je založený predovšetkým na tom, že alkoholu chýbajú nutričné hodnoty, ktoré by telu prinášali nejaké výhody. Navyše etanol so sebou prináša so sebou toxické vedľajšie produkty metabolizmu, ktoré spôsobujú, že sa cítite zle, ak to s pitím preženiete.
Časté pitie alkoholu navyše môže mať neblahú účinky na váš zažívací trakt a sťažiť telu schopnosť absorbovať potrebné živiny, ako aminokyseliny, vitamíny a narúšať syntézu proteínu. Už dve až tri pivá denne majú za dôsledok zníženie hladiny testosterónu.
Okrem toho, konzumovanie alkoholu môže narušiť aj vašu snahu schudnúť. Mnoho alkoholických drinkov je totiž bohatých na kalórie a cukry, s čím vaša starostlivo vypracovaná diéta nepočíta. Neklamne sa a nepite alkohol, či v tomto prípade aj nealkoholické sladené nápoje.
Alkohol však nemá vplyv len na tieto záležitosti. Netreba zabúdať na jeho negatívny vplyvy, ktoré vedú k narušenie mentálneho zdravia alebo zvýšeniu rizika nehody, ak už ste z veľkého príjmu dezorientovaní.
Príležitostný pohár vína alebo fľaša pivka vám vo vašich fitness cieľoch veľa škody nenarobia, ale nič netreba preháňať. Alkohol totiž nie je len zárukou zábavy, ale tiež silným depresogénom, ktorý človeka dokáže zruinovať.
ČO SPÔSOBUJE VYSOKÝ PRÍJEM ALKOHOLU VO SVETE FITNESS?
1. Znižuje športovú výkonnosť – cvičenie patrí medzi úkony, ktoré si vyžadujú určitú dávku koordinácie, a tá môže byť príjmom alkoholu negatívne ovplyvnená. Alkohol tiež znižuje reakčnú dobu, stabilitu a navyše pôsobí ako diuretikum, čím narušuje proces hydratácie organizmu. Cvičenie sa tak rázom stane náročnou nočnou morou.
2. Podporuje priberanie – rovnako ako sladené nápoje, aj alkohol obsahuje prázdne kalórie a cukor, čo sa môže odzrkadliť na náraste hmotnosti. Podľa štúdií už viac ako dva alkoholické nápoje denne vedú k nárastu tukov v tele. Výraz „pivné brucho“ vám zrejme nie je cudzí...
3. Obmedzuje rast svalov – základom pre nárast svalov a ich udržiavanie je syntéza proteínov. Pretože alkohol tento proces obmedzuje, konečným výsledkom je, že je obmedzená vaša schopnosť naberať svalovú hmotu. Tú obmedzuje aj pokles testosterónu a nárast kortizolu, ktorý ničí svalové bunky.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára